Třetí závod seriálu Čerčany BabyBikers, který se jel pod titulem O pohár obce Čerčany měl naznačit, jak to bude na konci seriálu vypadat. Možná právě díky tomu se nesl v trochu nervozním duchu.
Čistě teoreticky v případě stabilních výsledků daného závodníka v prvních třech závodech lze předpokládat, že jeho umístění na konci seriálu bude přibližně stejné. Jakoby si to závodníci až příliš dobře uvědomovali. Poslední závod byl totiž hodně nervózní, asi jako první etapy na Tour de France, kde se chce každý předvést a z toho vznikají pády a další kolizní situace.
Snad v každém z jednotlivých závodů třetího závodního dne jsme byli svědky pádů nebo technických závad, které jsou také zapříčiněny nervozitou. Speciálně zakletá byla v tomto smyslu kategorie Poletuchy kluci (7 – 9 let). Například její dosavadní suverén Adam GUDY Kořánek (Gudy Team) nezvládl otočku kolem dubu v zaváděcím okruhu, poroučel se k zemi a hned musel mazat manko na vedoucího jezdce. Hned v prvním brodu se srazil s dalším bikerem. Bylo z toho nakonec 4. místo. Vedoucí pozici průběžného pořadí nakonec uhájil před druhým Davidem Chmátalem (RoRace Team Pyšely) o jediný bod! David v závodě zajel druhý flek a první místo opanoval po nádherném výkonu Šimon Styblík (Bolen Reisen). Mimochodem oba borci se dobře znají z roku 2011, kdy se v kategorii Chrti poskládali v celkových výsledcích úplně stejně.
Pak Matěj Hodek (RoRace Team Pyšely) a jeho famózní jízda s luxusním náskokem v čele všech závodníků. Ale za druhým brodem MetLife Watercross dvakrát zasukoval řetěz a nakonec z toho bylo sedmé místo. Nebo sympatický Kryštof Král (Sokol Veltěž), kterému spadl řetěz v polovině zaváděcího okruhu…
Ta nervozita byla hodně znát a já bych chtěl především vyzvednout chování závodníků. Byly slzy, někde nadávky, ale po vyřešení zapeklité situace následoval skok na kolo a začala stíhací jízda soupeřů. Také rodiče byli skvělí. Nechali závodníky, ať si s tím poradí sami.
Ale k některým situacím nemuselo dojít. I přes to vyhrocení, které každý závod nevyhnutelně přináší, je třeba si dávat pozor na zásady fair play. Proto bychom chtěli připomenout závodnické desatero.
Závodnické desatero
1. V soutěži bojuji čestně a podle pravidel
2. V případě, že jsem pomalejší, umožním zezadu jedoucímu závodníkovi bezpečné předjetí
3. V případě, že jsem rychlejší, předjíždím jen za přehledné situace a v případě potřeby pomalejšího závodníka upozorním, že jej chci předjet
4. Chci vyhrát, ale ne za každou cenu
5. Lepší umístění není důvodem k nadřazenému chování
6. V případě porážky uznám, že soupeř je lepší a příště se budu snažit jej porazit
7. Porážka není důvodem k urážlivému chování
8. Porážka je především poučení, co udělat příště lépe
9. V soutěži respektuji pokyny a nařízení rozhodčích a pořadatelů
10. Férově se chovám i když sám nezávodím, například při fandění kamarádům
Po třetím závodě samozřejmě není nic rozhodnuto. Před námi jsou ještě O pohár Chlumu a dvojnásobnou sazbou honorovaný závod O pohár MiniMahacupu. Průběžné výsledky jsou k dispozici v sekci Výsledky.
Těšíme se na vás 8.9. u Hájenky a budeme zvědavi, jak závodníci přes prázdniny potrénují :)
Za ČESYK a RoRace Team Pyšely
Mahagoni
spikr
Fotogalerie závodu od Romany Chmátalové





















































