Čerčany BabyBikers: Nehledáme mistra světa

Ve sportu jde o výsledek. Stát na bedně, to je panečku motivace! Ale v drtivé většině se přece nejedná pouze o rozdělení pozic na nejvyšších třech příčkách. Tuhle vysokou úroveň zažívá málokdo. Motivace proč sport děláme, je jiná. U dětí je to ještě trochu složitější.

ČESYK a další organizátoři BabyBikers vycházejí z toho, že závody musí bavit děti i jejich rodiče. To znamená, nesmí být stresující ani pro jednu skupinu. Musí se připravit trať, která nebude příliš náročná. Nejlepší z BabyBikers na takové trati budou závodit mezi sebou, ti na opačném konci sami se sebou a s tratí, ale podmínkou je, aby to bavilo každého. Aby se nikdo necítil trapně, frustrovaně.

Spokojenost závodníka a tedy i rodiče je pro nás nejvyšším měřítkem. Proto pro nás neznamenají výborné výsledky první tři místa. Výborné výsledky mají všichni, kteří se už jen postavili na startovní čáru. Už to samo je pekelný stres a kdo to prožil, tak mi dá za pravdu. Proto tratě závodů nikdy nebudou fyzicky nebo technicky úplně mimo schopnosti našich závodníků, proto nebudeme abnormálně vyzdvihovat ty nejlepší.

Vést děti ke sportu je velmi důležité. Otrkají se, naučí se, že bez práce nejsou koláče, najdou chuť k tomu, trávit svůj volný čas pohybem.

Další důvod, proč děláme BabyBikers je, že chceme ukázat rodičům, že je třeba být pouze pomocníkem. Naslouchat, vést, ale ne vláčet. Vybavuji si pár let starou vzpomínku na výjev z triatlonu: tatínek rozkročený nad kloučkem ležícím na trávě v cíli, řve: „Já vim, proč ti to neběhá! SEŠ TLUSTEJ JAKO PRASE! NEBUDU TI DÁVAT ŽRÁT!“ Tyhle výlevy na BabyBikers nechceme. Zkažený den mají pak všichni, kdo tohle viděli.

Nebo druhý extrém. Říká se tomu opičí láska. Nedej bože, aby závodníka někdo porazil, nebo předjel! To je pak oheň na střeše. Rodiče to berou jako propadák a „ochrání“ své dítě tím, že ho už nikdy na závody nepustí.

Prostě to berte s nadhledem. Máte skoro jistotu, že se vždycky najde někdo lepší než váš potomek. Ale o to nejde. Děti mají tu výbornou vlastnost, že druhý den zapomenou na to, že se jim závod nepovedl.

Spíš se stává, že špatné sportovní výsledky těžce nesou jejich rodiče. Jestli uvidíte, že děti BabyBikers jen trochu baví, upravte si kalendář tak, abychom se vždy v tu naší neděli u Hájenky viděli.

Zpět na domovskou stránku

Publikováno , Mahagoni