Sedmá sezona zavírá dvéře

7DMK9627Máme to za sebou. Už po sedmé. Akorát je to každý rok tak nějak větší. Víc dětí, víc věcí na převážení a stavění, víc párků v rohlíku, víc závodů, větší nervy, shánění větších prachů… Vidíte a na druhý straně je jen jedna věc – víc radosti. A přesto tahle jediná položka převáží rafičku váhy na tu svojí stranu.

Je to tak. A řeknu vám proč. Začínali jsme, protože jsme měli rádi cyklistiku a chtěli jsme vidět stoprocentní úsilí a nefalšovanou radost. A říkali jsme si, že by bylo dobré ukázat dětem, že pohyb je lepší než plejstejšn, fejs,redbull a hranolky. A taky jsme měli někde vzadu v hlavě, že vychováme druhýho Kulhece.

Ale jak šel čas, měnilo se nám to pod rukama. Zjistili jsme, že je potřeba udělat to jinak. Udělat něco navíc. Neklást až tak velký důraz na úspěch. Ale paradoxně na neúspěch. Protože úspěch je špatný učitel.

Kvůli němu si spousta lidí myslí, že příště nemohou prohrát.

Chválíme úspěch, obdivujeme první místa a skvělé souboje našich BabyBikers. Ale to pravé vítězství není být první pod červenou bránou pana Zdeňka Nováka. Tenhle úspěch bývá ošidný. Je mnohem více zničených talentů díky snadnému úspěchu než kvůli tomu, že by byl závodník neúspěšný.

Talent je totiž levnější než sůl.

Sami znáte, jak to je, když závodník přestoupí z kategorie, kde dominoval, do té straší. V té mladší válel s prstem v nose, ale v té starší to najednou už tak nějak nejde. Jezdí se rychleji, agresivněji, delší tratě. Začnou první problémy a závodník se zlomí jak párátko. Ohne se, jak stéblo trávy pod poryvem větru. Takový závodník je jako světlice – vystoupá rychle k obloze, rozprskne se do nádherných gejzírů, všichni křičí nadšením a světlo pak zhasne. Nadobro. Talentovaného jedince totiž dělí od toho úspěšného spousta tvrdé práce.

Tvrdé práce, kterou ten pouze talentovaný nevykonal.

A to jak se staví ke sportu, se přenáší i do života. Pomáháte svému synovi, dceři na trati? Proč? Zdá se vám na to příliš malý/malá? Bude vás mít stále za zády po celý život? Vždyť to nejlepší, co jim můžete přát, je trocha nepohodlí. Trocha neštěstí.

Připravujte ho na neúspěch, stejně jako na úspěch, který může mít ničivější důsledky, protože ostražitost a touha na sobě pracovat ochabuje.

Je třeba být pokorný a skromný a pracovat na sobě, když se daří, ale také nepolevovat, když se nedaří. A pozor, ono to platí také pro Vás.

I pro nás.

No a teď už pojďme na Kevinovy fotky z MahaGala a tím uzavřeme sedmou sezonu seriálu Čerčany BabyBikers: 7. MagaGala

Publikováno | Mahagoni